دسته‌بندی نشده

همه روستاهای خراسان رضوی زیر پوشش آنتن دهی موبایل و اینترنت پرسرعت

ایسنا/خراسان رضوی مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی با اشاره به اینکه ۲۵۹۶ روستای بالای ۲۰ خانوار در خراسان رضوی وجود دارد، گفت: در ابتدای دولت سیزدهم ۸۴ درصد این روستاها پوشش آنتن‌دهی موبایل داشته و در حال حاضر این میزان به ۹۲ درصد رسیده است. امیدواریم تا پایان سال جاری و اوایل سال آینده کلیه روستاهای بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش موبایل و اینترنت پرسرعت قرار بگیرند.


حسن اروجی، سه‌شنبه، ۱۷ بهمن‌ماه، در نشستی خبری که با موضوع «ارائه گزارش عملکرد و افتتاح پروژه‌های مخابرات منطقه خراسان رضوی در دهه مبارک فجر» برگزار شد، اظهار کرد: ما امروزه با عبارتی تحت عنوان انقلاب صنعتی چهارم رو به رو هستیم. انقلاب صنعتی چهارم مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی حکمرانی جوامع را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


وی افزود: انقلاب صنعتی چهارم ۹ مولفه دارد که این مولفه‌ها ارتقاء پیدا کرده و زندگی را متحول خواهند کرد. هوش مصنوعی، پردازش ابری، اینترنت اشیاء و غیره از جمله این تحولات است که به یک زیرساخت ارتباطی و پهنای باند قوی نیاز دارند که این موضوع وظیفه حوزه‌های مخابراتی مانند شرکت مخابرات است.


مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی تصریح کرد: شرکت مخابرات در انقلاب صنعتی چهارم برنامه خود را بر دو محور توسعه شبکه فیبر نوری و شبکه موبایل متمرکز کرده است.


اروجی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در مخابرات خراسان رضوی ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار مشترک تلفن ثابت داریم و نزدیک به ۷۰۰ هزار خانواده از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند؛ یعنی حدود یک سوم مشترکین مخابرات در روی خط تلفن ثابت خود از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند.


وی ادامه داد: ما نزدیک ۶ میلیون مشترک همراه در استان داریم که عدد بالایی است و ۲۰۹۳ سایت موبایل این مشترکین را پوشش می‌دهد. شبکه موبایل خراسان رضوی بعد از استان تهران بزرگترین شبکه موبایل کشور است.


تمام شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی به فیبر نوری متصل شده‌اند


مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی عنوان کرد: در استان ۱۶ هزار و ۸۰۰ کیلومتر فیبرنوری اجرا شده است که حدود ۸۵۰۰ کیلومتر آن در حوزه روستایی استفاده شده است. بیشتر از نصف روستاهای خراسان رضوی به فیبرنوری متصل شده است. حدود ۵۹۰۰ کیلومتر فیبر نوری در داخل شهرها و ۲۳۰۰ کلیومتر نیز در بین شهرهای استان اجرا شده است.


اروجی با بیان اینکه تمام شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی به فیبر نوری متصل شده‌اند، اضافه کرد: تمام شهرک‌های صنعتی استان دارای پهنای باند خوبی بوده و در برخی شهرک‌های صنعتی از جمله شهرک صنعتی عطار تمام واحدها به فیبر نوری متصل هستند.


وی با اشاره به اینکه ۲۵۹۶ روستای بالای ۲۰ خانوار در خراسان رضوی وجود دارد، بیان کرد: در ابتدای دولت سیزدهم ۸۴ درصد این روستاها پوشش موبایل داشته و در حال حاضر این میزان به ۹۲ درصد رسیده است. امیدواریم تا پایان سال جاری و اوایل سال آینده کلیه روستاهای بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش موبایل و اینترنت پرسرعت قرار بگیرند.


مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی ادامه داد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون برای ۲۱۵ روستای استان سایت ۴G اجرا شده است.


اروجی در رابطه با پروژه‌های مخابرات منطقه خراسان رضوی در دهه فجر اظهار کرد: پروژه‌های دهه فجر سال جاری با اعتبار ۶۸۳۳ میلیارد ریال افتتاح شد و در دولت سیزدهم ۲۲ هزار و ۸۲۰ میلیارد ریال کل سرمایه‌گذاری و اعتبارات مخابرات خراسان رضوی بوده که در بین استان‌ها عدد قابل توجهی است.


پیشرفت ۴۰ درصدی پروژه نجما در خراسان رضوی


وی در خصوص پروژه نجما، «نهضت جهادی توسعه فیبر نوری شرکت مخابرات ایران» تصریح کرد: انجام این پروژه ۹۲۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که قرار است تا پایان شهریور سال آینده کامل شود. در حال حاضر حدود ۴۰ درصد این پروژه در استان کامل شده است.


مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی با بیان اینکه همراه اول در حال آغاز پروژه ۵G در استان است، عنوان کرد: امیدواریم که به زودی تجهیزات وارد شده و نصب پروژه ۵G آغاز شود. امیدواریم که در سال جاری تعداد سایت ۵G قابل توجهی در مشهد نصب شود.


اروجی خاطرنشان کرد: برای ایام عید و آخر سال نیز پیش‌بینی‌های لازم جهت بهینه‌سازی و توسعه سایت‌های موبایل در سطح استان خصوصا مشهد انجام شده تا از پوشش و پایداری خوبی در حوزه موبایل و تلفن ثابت برخوردار شویم تا بتوانیم استقبال و پذیرایی خوبی از زائرین داشته باشیم.


وی تصریح کرد: در لحظه تحویل سال گذشته آمار مشترکین رومینگ شده در شبکه همراه اول خراسان رضوی در اولین روز فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲ به بیش از ۵۵ کشور رسید. یعنی در لحظه تحویل سال گذشته از ۵۵ اپراتور و کشور مهمان داشتیم. موبایل‌های رومینگ شده به ترتیب از عراق، افغانستان، امارات، آلمان، کویت، ترکیه، هلند، انگلستان و غیره بوده‌اند.


افزایش ۱.۳ ترابایتی ظرفیت پهنای باند خراسان رضوی


مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی در رابطه با پروژه‌های مخابرات منطقه خراسان رضوی در دهه فجر بیان کرد: در دهه فجر سال جاری ۱۰۳ سایت جدید همراه اول در استان افتتاح خواهد شد، همچنین ۲۱۷ سایت از نسل دو به چهار ارتقاء پیدا کرده‌اند. در تلفن ثابت ۱۵ هزار و ۸۷۲ مشترک جدید و در اینترنت پرسرعت ۱۳ هزار و ۳۵۳ مشترک جدید اضافه شده است. طی سال جاری حدود ۱۱۳ کیلومتر فیبر نوری در استان اجرا و به بهره‌برداری رسیده است. ما در سطح استان در ۱۳۴ نقطه، سیستم انتقال نصب کردیم که باعث شده ظرفیت پهنای باند استان ۱.۳ ترابایت افزایش پیدا کند.


اروجی ادامه داد: تا پیش از سال جاری پهنای باند استان حدود ۲.۱ ترابایت بود که در سال جاری این میزان ۱.۳ ترابایت افزایش یافت. در حال حاضر ۱۱ هزار مشترک خانگی از فیبر نوری استفاده می‌کنند. همچنین VDSL که یک لایه بالاتر از ADSL بوده و حداقل سرعت آن ۲۰ مگابیت بر ثانیه است، ۱۳ هزار و ۳۳۰ مشترک خانگی در استان دارد.


کاهش چشمگیر سرقت کابل‌های مخابرات


وی در رابطه با سرقت کابل‌های مخابرات افزود: مخابرات سعی می‌کند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن این خرابی‌ها را برطرف کند و به مشترکین اعلام شده که در این موضوع هیچ همکاری حق گرفتن مبلغی برای رفع اشکال را ندارد.


مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با همکاری نیروی انتظامی و حوزه قضایی این موضوع رو به کاهش بوده و نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. یکی از فلسفه‌های توسعه فیبر نوری این است که علاوه بر ارتقاء کیفیت سرویس، فیبر نوری جذابیتی برای سرقت ندارد زیرا مس در آن به کار نرفته است.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیمبازسازی پوست
بیشتر بخوانیمآیا لیزر موهای زائد خوبه؟ همه چیز در مورد آن

Leave a Reply